Mi az a szén-monoxid?
A szén-monoxid szerves anyagok, szénvegyületek tökéletlen égése során keletkező, színtelen szagtalan íztelen, nagyon mérgező gáz. Mérgező hatása azzal magyarázható, hogy a vér hemoglobinjában található vasatomokkal olyan egységet képez ami akadályoztatja a szervezet oxigénfelvételét és oxigénellátását.
Az egészséges állapotban a vörösvértestekben található hemoglobin megköti az oxigént. Így jut el a szervezetben mindenhova.
A mérgezés során a sokkal agresszívebben "tapadó" szén-monoxid leköti a hemoglobin felvevő képességét, ezért oxigént már nem tud felvenni.
A szén-monoxid mérgezés azonnali hatása a fejfájás, szédülés, émelygés, a látás- és hallásképesség csökkenése, majd az egyre hosszabb mérgezés hatására a szívizmot ellátó koszorúerek keringését csökkenti. Ezáltal izomgörcs lép fel, először a végtagokban aztán az egész testben, majd légzésbénulás, halál.
A szén-monoxid mérgezett betegnek friss levegőt kell adni, a helyiséget gyorsan és alaposan ki kell szellőztetni. Aki szén-monoxid mérgezés esetén elsősegélyt nyújt, nagyon körültekintően kell eljárnia, nehogy segítés helyett saját maga is megmérgeződjön.
Mik a leggyakoribb veszélyforrások?
Alacsony huzat a kéményben:
Ha a füstelvezető berendezés huzat tulajdonsága nem megfelelő, szélsőséges körülmények között előfordul, hogy megváltozik a füstelvezetés iránya, aminek eredményeképp a füst nem kifele megy a házból a kéményen, hanem a házba befele.
Nyílt égésterű gázkazán egy légtérben fatüzelésű fűtőberendezéssel:
Ha a légtérben nem biztosított az égési levegő utánpótlás, a fatüzelésű kandalló képes a gázkazán égésterén keresztül, a gázkéményt levegő csatornának használva, friss levegőt szívni, ezzel azonban a gázkazán égéstermékét is visszaszívja a helyiségbe.
Ugyan ez a jelenség kialakulhat akkor is ha elavult nyílászárók cseréje után az új ajtók, ablakok olyan jól zárnak, hogy a fatüzelésű kandalló a gázkazánon keresztül jut égési friss levegőhöz.
Nagy teljesítményű páraelszívó:
Ha a nyílt égésterű gázkazánnal vagy fatüzelésű kandallóval egy légtérben található nagy teljesítményű páraelszívó, és a friss levegő utánpótlás nem biztosított, a páraelszívó képes a fatüzelésű kandalló füstjét, vagy a nyílt égésterű gázkazán füstjét visszaszívni a helyiségbe.
Mit lehet tenni?
Azon kívül, hogy a fűtőberendezéseinket szakemberrel szereltetjük be és rendszeresen karbantartatjuk azokat, vásároljunk elektromos (hálózatról és akkumulátorról egyaránt üzemelő) szén-monoxid jelzőt. Nem egy őrült összeg, az értéke viszont felbecsülhetetlen, mert életet ment!